Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete, že je Vám více jak 18 let.

Březnová nákupní přehlídka Moravské banky vín: Velká vína na malém prostoru

29. 03. 2017 |

29. 03. 2017, Viktor Hausknotz Reportáže - Moje lahve

Znáte to, člověk má plnou vinotéku či sklípek a říká si, že už by to neměl s nákupy vína přehánět, protože to stejně nevypije. A najednou přijde na akci a všechna předsevzetí jsou ta tam. Nákupní přehlídka Moravské banky vín to bezesporu způsobila nejenom mně. Koncentrace výborných vín totiž byla nebývalá a z takové akce prostě nemůžete odejít s prázdnou...

Časově určeno spíše pro profesionály
Ve sklepě Moravské banky vín se standardně pořádají řízené degustace. Nákupní přehlídka vín je takovým „miniveletrhem", kdy se dvakrát v roce mohou prezentovat různá vinařství či dovozci při neřízené degustaci. Ta je za vstupné 200 Kč a její čas konání ve všední den od 13. do 19. hodiny naznačuje, že by měla být určena zejména profesionálům a zapáleným vínomilcům, kteří si vezmou z běžného zaměstnání půlden dovolené. Nutná je navíc registrace předem.
Nezabránilo se tím jisté přeplněnosti celkem stísněného prostoru sklepa, které vrcholilo zhruba mezi třetí až pátou hodinou, ale všechna vína byla k dispozici prakticky až do konce otevírací doby a člověk tak mohl operativně zvolit některý z momentálně méně obsazených stolů se vzorky. Problematičtější byly chvíle, kdy bylo těžké najít místo na stání s plnou skleničkou ke vstřebání dojmů a případně zapsání poznámek z degustovaného vína. Takových naštěstí nebylo mnoho.
Pochválit je třeba také návštěvnice, které byly vzácně ukázněné, neboť za celý večer jsem nezaznamenal snad jediné vyrušení čichových vjemů agresivním parfémem.

Katalog, odlivky i voda
Bylo znát, že organizátoři už mají akci „v malíku", ostatně taková přehlídka musí pro ně být vůči například soutěži Grand Prix Austerlitz spíše „brnkačka". Katalog byl dobře zpracovaný a přehledný a bylo v něm dostatek místa i na osobní poznámky k jednotlivým vínům. Možná by byl ještě příjemný alespoň slovní údaj o zbytkovém cukru, ale chápu, že místa mnoho není.
Co chybělo trochu více, byla informace, kde které vinařství či dovozce najít, tedy označení např. číslem stolu či alespoň čísla vzorků uspořádat právě podle pozice vystavovatele. Předpokládám ale, že uspořádání se ladilo spíše až na místě. V průběhu degustace pak bylo obsluhou zajištěno dostatečné množství čisté vody, k dispozici byly i odlivky či sud na vyplachování sklenic.
Nákup jasným účelem
Nejen pro účastnící se vinaře a organizátory, ale i pro návštěvníky by na této akci měl být prvotním účelem nákup vín. Byly pro něj vytvořeny výborné podmínky – u většiny stolů byli přítomni přímo zástupci vinařství či dovozců a ti mohli poskytnout informace o produktech. Pravda, více „zakecat" se dalo jen na samotném začátku a ke konci akce, jinak bylo potřeba prostory u stolů spíše rychleji vyklízet. Ceny byly v mnoha případech téměř „sklepní" se zvýhodněním při odběru vyššího počtu lahví.

Vinařství a vína, které nás zaujaly
Ač jsem na podobné akce zvyklý, úroveň představovaných vín mě velmi příjemně překvapila. Nevím, kdy naposledy se mi stalo, abych se musel výrazněji krotit v počtu objednaných vín.
Od Vladimíra Tetura bylo k ochutnání zajímavé portfolio zahrnujícíChardonnay a Veltlínské zelené ze Salonu vín, ale také velmi žhavé novinky. Bílá vína ročníku 2016 se zdála ještě hodně mladá, ale například Ryzlink vlašský ukázal dobrý potenciál, bude z něj pěkné víno. Z mladých červených ročníku 2015 bych v aktuální kondici dal přednost Svatovavřineckému před Frankovkou, na tu je také ještě trochu brzy.
I jediné ochutnané víno u ZD Němčičky stačilo ke spokojenosti, protože pozdněsběrová Frankovka se opravdu povedla. Není to žádný „nabušenec" potřebující dlouhé zkoumání, ale výrazně pitelné plné víno.
Vinařství Winberg Mikulov trochu překvapilo velkým množstvím cukrů, které navíc papírově neměly oporu v kyselince. Měl jsem odvahu jen na dva vzorky, ale musím říct, že dojmy byly pozitivní. Zejména Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů z trati Pod sv. kopečkem II byl nádherně odrůdovým vínem a vyšší cukr i alkohol zde výrazně nevadily. Toto víno zcela jasně putovalo na nákupní seznam a rád se s ním v budoucnu seznámím ještě blíže.
Vinařství Bábíček Vacenovský ovládá pěkná čistá vína. JejichSylvánské zelené 2015 je velmi zajímavým počinem, které zasluhuje delší zkoumání, tolik je v něm informací. Považuji jej za jeden z nejzajímavějších sylvánů v republice. Umějí tu i rýňáky, do Brna dovezli variantu výběru z hroznů. Trochu více cukru, ale i pořádná řízná kyselinka, která se jim daří držet u všech ryzlinků. Aromaticky velmi výrazné víno, které prostě baví.
Největší „peckou" degustace se pro mě stala nová červená vína vinařství Gotberg. V ročníku 2014 chyběla, a tak jsme si na ně museli pořádně dlouho počkat. Vyplatilo se, protože patnáctky jsou extrémně příjemné. I když pinot z Gotbergu je moc pěkné víno, tentokrát jej Merlot výrazně převálcoval a vystoupal ještě nad jejich zatím nejlepší počin v ročníku 2011. Navíc je to stále velmi mladé víno, které má ještě spoustu času před sebou.

Vinařství Pechor se specializuje na sladké výběry, naposledy se svými bobulemi Pálavy uspělo v Salonu vín. I toto víno bylo k ochutnání, takže musím přiznat, že porotce chápu, protože tak dlouhou dochuť jsem u Pálavy už opravdu dlouho nezažil. Na rozdíl například od zmíněného Winbergu je ve všech vínech dost znatelná kyselinka, takže vína nikdy těžce nepůsobí. Portfolio zahrnuje i poněkud zvláštní Sylvánské zelené nebo Sauvignon, což nejsou zrovna odrůdy, u kterých byste byli zvyklí na vysoké přívlastky a cukry. Překvapivě to ale sluší ryzlinkům, a to jak rýnskému, tak i vlašskému. Velmi zajímavé bylo u ryzlinků porovnání ročníků 2014 a 2015, které daly diametrálně odlišná vína, všechna ale stála za pozornost. Mým favoritem se zde stal opět vlašák, a sice z ročníku 2015 a až mikulovského střihu.
Zámecké vinařství Bzenec dokázalo, proč se mu poslední dobou na soutěžích tolik daří. Pověstí spíše supermarketové vinařství, které i mě trochu irituje „nedůstojným" razítkem s číslem šarže na etiketě svých vín řady Reserva 1508. Zrovna tato řada se ale opět ukázala ve výborném světle. Nejen Rulandským bílým, které můžete potkat v Salonu vín, ale překvapilo i výborným Sauvignonem, nádherně šťavnatým a odrůdově čistým. A přidali i příjemný pinot.
Brno by si zasloužilo určitě více podobných akcí s kvalitními víny. Věřím, že se o to zasadí i Brňané svou touhou tato výborná vína nakupovat, ať mají vinaři motivaci nám je do moravské metropole vozit.